| Formandens nytårshilsen |  | Charlotte Muus MogensenNår jeg ser tilbage på mine nytårshilsener fra de seneste år, og på bestyrelsens skriftlige og mundtlige beretninger fra generalforsamlingerne, synes "forandring" at være det store fælles tema.
Med en udefra kommende finanskrise, en verden i ændring og den politiske bevågenhed om folkekirkens fremtidige status tillige med de indefra kommende diskussioner om kirkelukninger, betænkning 1527 om "Provstestillingen og provstiets funktion" og meget andet, er der ingen grund til at antage...Læs mere >> |
|
|
|
|
| DOKS’s årsmøde 2012 i Sønderborg |  | Erik Hildebrandt-Nielsen, Poul Skjølstrup Larsen, Bente Hogrefe Nielsen, Christine Toft KristensenÅrets DOKS-stævne nærmer sig med hastige skridt, og her kommer lidt information om det righoldige program, der venter i Sønderborg (og omegn – læs bare!):
Stævnet begynder i år lidt tidligere end vanligt – allerede kl. 11 mødes vi på Hotel Comwell i Sønderborg til »Nyt fra Kirkeministeriet«. Og her sker der jo virkelig meget nyt med ny minister, debat om nye ritualer, lukning af kirker, betænkning om provstiets funktion...Læs mere >> |
|
|
|
|
| Engelsk romantisk orgel på DKDM |  | Mikael GarnæsDet danske orgellandskab blev lidt rigere, da Det Kongelige Danske Musikkonservatorium den 16. november 2011 kunne indvie et nyanskaffet engelsk, romantisk orgel. Orglet blev oprindelig bygget som et tomanualers instrument af Bishop & Son, London, i 1877, og efter flere ombygninger, der inkluderede tilføjelse af et tredje manual, og en omflakkende tilværelse fra forskellige kirker i London til et stormagasin i Tokyo (!) endte det i København. Det er i...Læs mere >> |
|
|
|
|
| Når uenigheden gør ondt 7 - Konfliktens dimensioner |  | Morten HinzNår vi er i på kollisionskurs med et andet menneske, vil konflikten altid bestå af flere forskellige elementer. Hvis man kan blive klar over, hvad det er for elementer, forstår man måske bedre, hvorfor konflikten er opstået og har også større mulighed for at handle hensigtsmæssigt med henblik på at løse konflikten.
På tegningen herunder ses en fremstilling af konfliktens dimensioner.
1. Det strukturelle felt.
Bag ved alle konflikter ligger...Læs mere >> |
|
|
|
|
| Gramexuddeling efterår 2011 | | BestyrelsenDer er ved forårets ansøgningsrunde til DOKS's gramexmidler uddelt i alt kr. 120.000. Uddelingerne fordeler sig således:
Cd – indspilninger 35.000 kr. på 5 ansøgninger
Koncertafholdelse 50.000 kr. på 5 ansøgninger
Kandidatprojekt 2.000 kr. på 1 ansøgning
Andet 33.000 kr. på 5 ansøgninger...Læs mere >> |
|
|
|
|
| Ny KODA-aftale på vej | | BestyrelsenI efteråret har der været dialog imellem Landsforeningen af Menighedsråd og KODA om nye og enklere vilkår samt smidigere arbejdsgange for håndtering af indberetningspligten vedr. kirkekoncerter o.l.
I det nuværende system er alle pligtige til først at søge KODA om tilladelse til at afholde koncerter/arrangementer med brug af beskyttet musik (hvor mange husker lige det?!) og siden indrapportere begivenheden til KODA ved f.eks. at indsende koncertprogram. Dette arbejde varetages oftest...Læs mere >> |
|
|
|
|
| Anmeldelse - Gi' musikken videre |  | Niels Erik Aggesen, Peter ArendtI børne- og ungdomskirken Brorsons Kirke, København, har man siden 1998 haft en alternativ musikprofil. Orglet er bandlyst; i stedet har man ansat et kirkeband, der har opbygget sit eget repertoire af rock-, jazz- og gospelmusik og har en »anderledes« udførelse af de traditionelle salmer. I Organistbladet for maj 2007 kan man læse et interview med kirkens præst Per Ramsdal og bandlederen Esben Eyerman. Kirkebandet Konnect medvirker ved DOKS's årsmøde...Læs mere >> |
|
|
|
|
| DOKS-tillidsmænd 2012 |  | Mikael GarnæsFyens Stift
Anne Buch Sørensen, tlf. 66 18 23 22
Haderslev Stift
Niels Erik Aggesen, tlf. 75 92 02 09
Helsingør Stift
Morten Bech, tlf. 38 19 40 20
Søren Gleerup Hansen, tlf. 35 43 24 41
Henning Torben Nielsen, tlf. 48 70 84 10
Kirkemusikskoler
Pia Fog, tlf. 98 17 87 39
Anne-Katrine Kirst, tlf. 39 67 01 14
Københavns Stift
Kai Ole Bøggild, tlf. 33 14 07 74
Kirstin...Læs mere >> |
|
|
|
|